Dział handlowy: 

Jak dobrać odciąg trocin do tartaku?

Jak dobrać odciąg trocin do tartaku?

Dobór odpowiedniego systemu odciągu trocin jest kluczowy dla efektywności, bezpieczeństwa i higieny pracy w tartaku. Poniżej przedstawiamy, jak krok po kroku dobrać wszystkie niezbędne elementy instalacji odciągu trocin.

Analiza zapotrzebowania

Pierwszym krokiem jest określenie ilości i rodzaju maszyn produkujących trociny, takich jak wielopiły, strugarki, traki taśmowe, szlifierki itp. Każda z nich generuje odpady w różnych ilościach i wymiarach, co ma wpływ na dobór systemu.

Wyloty i przyłącza

Każda maszyna ma przewidziany przez producenta przyłącz do odciągu o odpowiedniej średnicy, zapewniający skuteczne zassanie trocin. Wielkość wylotu zależy od ilości produkowanych trocin i szybkości ich wydobywania się z maszyny. Zdarza się że pomimo prawidłowego podłączenia się do fabrycznych wylotów, problem odciągu danej maszyny pozostaje, wówczas należy rozważyć przeróbkę (zwykle na większą średnicę).

Rębaki lub separatory wstępne

Jeżeli obróbka drewna generuje większe elementy, konieczne jest użycie separatora wstępnego lub rębaka, który zabezpieczy system (rury, zawór celkowy) przed uszkodzeniami oraz blokowaniem całego układu).

Rury i węże elastyczne

Średnica instalacji rurowej powinna być dostosowana do całkowitego zapotrzebowania na powietrze, które wynika z sumy wymagań wszystkich maszyn. Pamiętaj aby stosować rury stalowe gładkie, żadnych spiro które będzie generowało dodatkowe opory powietrza w instalacji. Węże elastyczne które stosuje się pomiędzy maszyną a systemem rurowym w celu eliminacji drgań, powinny być jak najkrótsze, aby nie ograniczać przepływu powietrza.

Wentylator odciągowy

Wybór wentylatora odciągowego zależy od wymaganej siły ssącej oraz całkowitego oporu instalacji. Wentylator musi być dostosowany do ilości powietrza potrzebnego do transportu trocin. W instalacjach odciągu trocin stosujemy najczęściej wentylatory odciągowe, które pracują za cyklonem (po stronie czystej) taki wentylator ma większą wydajność przy mniejszym zapotrzebowaniu energii. Natomiast cała instalacja pracuje wtedy na podciśnieniu, co sprawia że wszelkie nieszczelności które z czasem mogą powstać będą zasysały „lewe” powietrze ale nie będą generować dodatkowego pylenia na zakładzie. Odwrotnie dzieje się w wentylatorach transportowych, które pracują pomiędzy filtrem cyklonowym a przyłączem maszyn. Takie rozwiązanie będzie mniej wydajne, a wszelkie nieszczelności instalacji będą generować dodatkowe zanieczyszczenia.

Tłumik wentylatora

Aby zmniejszyć hałas, konieczny jest dobór odpowiedniego tłumika, dostosowanego do modelu wentylatora. Tłumiki produkujemy na zamówienie do konkretnego modelu wentylatora.

Separator trocin – cyklon lub filtr

Cyklon lub filtr musi być wybrany z uwzględnieniem całkowitego zapotrzebowania na powietrze oraz ilości i rodzaju trocin. Na stronie każdego produkowanego przez nas cyklonu, znajdziesz informację o jego realnej wydajności. Nie zdziw się że inne mniejsze mają większą wydajność, bo nie mają, fizyki nie oszukasz a my nie naciągamy rzeczywistości i podajemy realne wartości. Zdolność separacyjna filtra cyklonowego powinna zapewniać czyste powietrze wychodzące z systemu. W przypadku cyklonów warto zwrócić uwagę na ich geometrię i kształt. Do trocin najlepiej sprawdzają się filtry cyklonowe wysokie i smukłe, bez dodatkowych ślimaków w górnej części, bardzo ważna jest  niewidoczna gołym okiem geometria i długość rury nurnikowej w środku filtra. Nasze cyklony są obliczane i produkowane pod przemysł drzewny. Charakteryzują się wysokim współczynnikiem filtracji trocin i pyłu drzewnego.

Zawór celkowy

Zawór celkowy zamyka szczelnie całą instalacje, powodując że czyste powietrze z cyklonu wylatuje górą (w przypadku instalacji podciśnieniowej – wylotem wentylatora, a w przypadku nadciśnieniowej, kominem cyklonu). Bez zaworu celkowego trocina i pył opada z pędem powietrza, a filtracja samego cyklonu jest o wiele mniej skuteczna przez co duża część zanieczyszczeń jest wyrzucana górą. Dobór zaworu celkowego jest zależny od konkretnego cyklonu. Dobierając cyklon na naszej stronie w opisie znajdziesz model dedykowanego zaworu celkowego.

Zbiornik na trociny

Wielkość zbiornika musi być wystarczająca do gromadzenia odpadów i łatwa w opróżnianiu. W praktyce najwygodniejsze są duże wiaty, osłonięte ścianami aby trocina z pyłem nie rozwiewała się. Jeśli wiata jest odpowiednio szeroka łatwo i szybko opróżniamy ją np. ładowarką. Często stosuję się kontener pod cyklon, ale nie zawsze zdaje on egzamin ponieważ bardzo szybko usypuje się pryzma którą trzeba co jakiś czas rozgarnąć aby trocina nie wysypywała się z kontenera. Innym rozwiązaniem jest silos, który również wymaga regularnego opróżniania i wiąże się z dodatkowymi kosztami, ponieważ filtr musi być na górze cyklonu aby zrzucać do niego trocinę, więc robi się bardzo wysoka instalacja, lub trzeba zrobić dodatkowy transport do silosu.

Przekroje i średnice instalacji

Przekroje rur powinny być zestopniowane tak aby zapewnić mniej więcej jednakową prędkość przepływu powietrza, zapobiegając osadzaniu się trocin w systemie. Należy obliczyć całkowite zapotrzebowanie na powietrze, bazując na sumie wymagań poszczególnych maszyn i na tej podstawie dobrać średnice rur oraz zestopniować całą instalację.

Odciąg trocin

Podsumowanie

Dobór odciągu trocin to proces wymagający analizy wielu czynników. Ważne jest, aby uwzględnić wszystkie aspekty pracy maszyn i charakterystykę produkowanych odpadów. Dzięki temu możliwe będzie skonstruowanie systemu, który nie tylko będzie efektywny, ale także bezpieczny i ekonomiczny, przyczyniając się do zwiększenia zysków firmy. Przemyślany wybór poszczególnych elementów oraz ich odpowiednia konfiguracja zapewnią sprawne i długotrwałe działanie całego systemu odciągu trocin.

W procesie doboru odciągu możesz skorzystać z naszej pomoc. Możemy pomóc w analizie specyficznych potrzeb zakładu oraz w projektowaniu instalacji dostosowanej do indywidualnych potrzeb.

Nie zapominajmy, że inwestycja w odpowiedni system odciągu to inwestycja w efektywność i bezpieczeństwo pracy tartaku.