Dział handlowy: 

Jak działa odciąg trocin w tartaku?

Jak działa odciąg trocin w tartaku?

Obróbka drewna w tartaku wiąże się z produkcją dużej ilości trocin. Te drobne fragmenty drewna mogą być nie tylko uciążliwe powodując bałagan na zakładzie, ale również niebezpieczne dla zdrowia pracowników. Właśnie dlatego kluczowym elementem każdego tartaku lub stolarni jest skuteczny system odciągu trocin.

Co to jest odciąg trocin?

Odciąg trocin to system służący do usunięcia trocin i pyłu drzewnego, które powstają podczas przetwarzania drewna. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie czystości i bezpieczeństwa w miejscu pracy poprzez odsysanie niechcianych odpadów bezpośrednio z maszyn tartacznych.

Zasada działania

Działanie odciągu trocin można porównać do działania dużego odkurzacza przemysłowego. System składa się z kilku kluczowych elementów:

 • Wyloty ssące: Znajdują się one przy każdej maszynie, która produkuje trociny np. wielopiła, trak taśmowy, szlifierka, itp. Są to otwory, przez które zasysane są odpady np. trocina i pył drzewny.
 • Rębaki lub separatory wstępne: Jeśli maszyna podczas produkcji oprócz drobnej frakcji wyrzuca większe elementy, trzeba zastosować wstępny separator lub rębak. Większe elementy zassane wraz z drobną frakcją, mogą uszkodzić rury lub zablokować instalację np. w rurach na kolanach albo w zaworze celkowym.
 • Rury: Przez te elementy przepływają trociny, będące pod wpływem siły ssącej.
 • Węże elastyczne: Zaleca się by każda maszyna nie była podłączana bezpośrednio do rury stalowej ale za pomocą węża elastycznego, który niweluje drganie i nie przenosi ich z maszyn na instalację rurową. Zaleca się aby połączenie elastyczne było jak najkrótsze.
 • Wentylator odciągowy: To serce systemu, które generuje siłę ssącą. Jest to zwykle wentylator przemysłowy odciągowy lub transportowy. Wentylator odciągowy ustawiony jest za filtrem separującym np. cyklonem, tworząc w całym układzie podciśnienie, a sam wentylator pracuje po stronie czystej. Wentylator transportowy ustawiany jest pomiędzy wylotami maszyn a cyklonem, tworząc przed podciśnienie a za wentylatorem nadciśnienie. Wentylator transportowy pracuje po stronie brudnej, wszystkie zasysane odpady przechodzą przez łopaty jego wirnika.
 • Tłumik wentylatora: Wentylatory same w sobie są bardzo hałaśliwe, dbając o komfort pracy w zakładzie, zalecamy montaż tłumików do wentylatorów. Tłumiki produkujemy na zamówienie pod konkretny model wentylatora.
 • Separator trocin – cyklon lub filtr: Urządzenie to oddziela trociny od powietrza. Może to być filtr lub cyklon, który wykorzystuje siłę odśrodkową do oddzielenia cząstek stałych.
 • Zawór celkowy: Zamyka cały układ sprawiając że trocina spada z separatora w sposób łagodny, a nie z całym pędem powietrza, powodując duże zanieczyszczenie pod separatorem.
 • Zbiornik na trociny: Ostateczne miejsce, gdzie gromadzą się odpady. Zazwyczaj jest to duża wiata, silos, kontener, który można łatwo opróżnić.

Dlaczego odciąg trocin jest ważny?

 • Zdrowie pracowników: Pył drzewny może być szkodliwy przy wdychaniu, a odciąg trocin minimalizuje jego obecność w powietrzu.
 • Bezpieczeństwo: Trociny mogą być łatwopalne, a ich nagromadzenie zwiększa ryzyko pożaru.
 • Efektywność pracy: Czyste miejsce pracy to lepsza organizacja i mniejsze ryzyko wypadków.
 • Ochrona maszyn: Usuwanie trocin zapobiega ich nagromadzeniu się w ważnych częściach maszyn, co może prowadzić do awarii.
 • Ekonomia: Trocina jest w cenie, a więcej odzyskanych trocin to większy zysk dla firmy.

 

Podsumowanie

Odciąg trocin to niezbędny element wyposażenia nowoczesnych tartaków i zakładów zajmujących się wszelako pojętą obróbką drewna. Zapewnia on nie tylko wygodę i porządek, ale przede wszystkim bezpieczeństwo i zdrowie pracowników. Dzięki temu systemowi tartaki mogą działać wydajniej i bezpieczniej, przyczyniając się do ochrony zarówno ludzi, jak i środowiska pracy.

Elementy układu kupisz w naszym sklepie internetowym.  Jeśli jakiegoś elementu nie widzisz w sklepie, napisz do nas. Oprócz elementów dostępnych w sklepie na zamówienie produkujemy tłumiki wentylatorów, separatory wstępne, filtry kompaktowe z oczyszczaniem pneumatycznym.

 

Świadczymy usługi audytu zakładu, projektowania instalacji, pomocy w doborze poszczególnych elementów instalacji.