Dział handlowy: 

Jak zrobić odciąg trocin w tartaku?

Jak zrobić odciąg trocin w tartaku?

Budowa skutecznego odciągu trocin jest kluczowa dla utrzymania czystości, bezpieczeństwa i efektywności pracy w tartaku. Poniżej znajdziesz porady jak zaplanować system odciągu trocin od podstaw.

Aby zrobić prawidłowy odciąg trocin musisz uwzględnić poniższe kroki:

Oszacuj wydajność instalacji

Sprawdź ilość i przekrój wylotów od maszyn: dobór wydajności (wielkości) filtra cyklonowego obliczamy na podstawie sumy przekrojów wylotów od maszyn (zapotrzebowanie na powietrze)

Dobierz instalację rurową do odciągu trocin

Przekroje rur muszą być dostosowane do zapotrzebowania które wyszło nam z punktu powyżej. Instalację należy zestopniować, tak aby w całej instalacji była jednakowa prędkość przepływu.

Redukcje i kąty: pamiętaj aby unikać dużych kątów w instalacji, staraj się projektować odejścia w sposób łagodny, wtedy instalacja będzie działać sprawniej.

Zaplanuj miejsce zrzutu trocin

Miejsce instalacji filtra cyklonowego, aby przeliczyć zapotrzebowanie i przekrój rur należy uwzględnić długość całej instalacji. Im mniejsza odległość do filtra tym sprawniejsza instalacja. Cyklon najlepiej postawić nad zabudowaną wiatą, gdzie można zrzucać do wiaty lub kontenera. Stawiając wiatę dobrze jest uwzględnić szerokość, tak aby w łatwy sposób wjeżdżać ładowarką. Pamiętaj że cyklon montujemy na ramie, którą wcześniej należy przygotować pod dany cyklon lub zamówić u nas a my przygotujemy odpowiednią ramę.

Po co stosować zawór celkowy do filtra cyklonowego?

Zsyp musi odbywać się poprzez zawór celkowy, który zamyka całą instalację dzięki czemu filtr cyklonowy spełnia swoją rolę separatora, gdzie trocina spada dołem a czyste powietrze wylatuje górą. Brak zaworu celkowego sprawi że górą będzie wylatywać mnóstwo pyłu, a zdolność filtracyjna cyklonu drastycznie spadnie.

Miejsce instalacji wentylatora

Zalecamy instalacje podciśnieniowe, w takich instalacjach każda nieszczelność będzie zasysała powietrze co nie wpłynie na sprawność instalacji i nie będzie generowała dodatkowego pylenia, w związku z tym wentylator instalujemy za cyklonem działa on po stronie czystej. W instalacji podciśnieniowej możemy dobrać wentylator mniejszy o większej wydajności w porównaniu do wentylatorów transportowych które montuje się przed cyklonem a instalacja za wentylatorem jest nadciśnieniowa, gdzie każda nieszczelność powoduje dodatkowe zapylenie. Dodatkowo jeśli wentylator pracuje po stronie czystej możemy zastosować tłumik w celu obniżenia hałasu z całej instalacji.

Sterowanie elektryczne w odciągu trocin

Sterowanie elektryczne, musi myć dobrane do mocy wentylatora i zaworu celkowego. Dodatkowo zawór celkowy musi startować z wyprzedzeniem i zatrzymywać z opóźnieniem, w stosunku do wentylatora.

Potrzebujesz pomocy w zrobieniu instalacji odciągu trocin?

Jeśli potrzebujesz pomocy w projektowaniu i realizacji projektu napisz lub zadzwoń do nas. Żeby nie tracić czasu wcześniej przygotuj:

– ilość maszyn i przyłączy (wylotów) oraz ich średnicę.

– szkic hali z wymiarami i rozmieszczeniem maszyn oraz planowanym miejscem zrzutu trociny.

– uwzględnij miejsce instalacji sterowania elektrycznego.

– gdzie i do czego ma się odbywać zrzut trocin.

Stworzenie odciągu trocin wymaga dokładnego planowania i doboru komponentów, które muszą współpracować, aby system był efektywny. Regularne przeglądy i konserwacja zapewnią długotrwałe i bezproblemowe działanie odciągu trocin. Pamiętaj, że dobrze zaprojektowany i zbudowany odciąg trocin przyczynia się do ochrony zdrowia pracowników, zapobiega ryzyku pożaru i zwiększa wydajność pracy w tartaku.